• Tel: 0(532) 471 71 96
  • Türkçe
  • English
  • Русский
  • العربية

Alüminyum Perçin Çeşitleri

Alüminyum perçin çeşitleri arasında yer alan pop perçinler, kafa ve çivi olarak iki parçadan meydana gelirler.

Alüminyum Perçin Çeşitleri

İki ya da daha fazla levhanın birbirlerine sökülemeyecekleri bir şekilde bağlanması için üstlerinde bulunan ve açılan deliklerin içerisinden geçirilip iki ucuna çekiç ile vurulmasıyla şişkinleştirilmiş yuvarlak metal çubuklara perçin adı verilir. Perçinler, pek çok hammadde türünden inden ve farklı ölçülerde imal edilirler. Bunların arasında ise alüminyum perçin çeşitleri yer almaktadır.

Perçin çeşitleri arasında; pop perçinler, sızdırmaz perçinler, somunlu perçinler, dövme perçinler ve ağır hizmet perçinleri yer almaktadır.

Pop Perçinler

Alüminyum perçin çeşitleri arasında yer alan pop perçinler, kafa ve çivi olarak iki parçadan meydana gelirler. İki ya da daha fazla parçayı birleştirmek için kullanılan bu unsurların uygulanmasında manuel ve havalı perçin makineleri kullanılır. Perçin sapının uzunluğu; istenilen dayanım, çekme ve kopma hareketleri ve birleştirilecek olan parçaların toplam ağırlığına göre değişiklik göstermektedir.

Parçalar için açılan delikten pop perçin geçirilir ve makine aracılığı ile sıkılır. Sıkışan perçin parçaları bir araya getirilir ve sıkışma sonrasında çivi kısmı kopar. Bu perçin çeşidinin de bombe kafa, havşa kafa ve geniş kafa gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Örümcek Perçinler

Örümcek perçinin kafa kısmı alüminyum malzemeden imal edilmektedir. Bu perçin uygulanmasının ardından perçinin kafası dörde ayrılmaktadır.

Somunlu Perçinler

Alüminyum perçin çeşitleri arasında yer alan bir başka perçin ise somunlu perçinlerdir. Bu ürün, tek taraftan ulaşılabilen ve cıvata kullanmak için ince olan malzemeleri birleştirmek amacı ile kullanılır.  Somunlu perçin, birleştirilecek olan parçalardan birisine manuel ve havalı makine ile uygulanır.

Bulbfix Perçin

Bulbfix alüminyum perçin; yumuşak, ince ve kırılgan materyallerin birleştirilmesi için kullanılır. Metal, ahşap ve plastik yüzeyler için oldukça uygun bir malzemedir. Bu perçin çeşidi, titreşime dayanıklı bir bağlantı oluşturması nedeniyle oldukça güvenilirdir. Ayrıca uygulama sonrasında perçinin kafa kısmı üç parça halinde büzüşür.

Bu perçin çeşitleri günümüzde otomotiv, aydınlatma, elektrik-elektronik ve ısıtma-soğutma gibi daha pek çok sektörde kullanılmaktadır. Perçin tabancası yardımı hızlı şekilde sıkılıp sabitlenirler. Bu makineler, kullanıcılar için maliyeti azaltırlar, hız ve zaman konusunda büyük avantaj sağlarlar.